F 57

روش جبهه كار طولاني (Long Wall) در معدن پروده ۱

روش جبهه كار طولاني از جمله روش‌هايي است كه در معادن زغال سنگ و گاهي در معادن فلزي يا غير فلزي و به طور كلي در كانسارهاي لايه‌اي با شيب و ضخامت كم به كار مي‌رود. روش جبهه كار طولاني در زمره روش بزرگ مقياس از نظر بهره برداري و يكي از ارزان‌ترين روش هاي استخراج زير زمين مي باشد. در اين روش در مقايسه با هر روش استخراج ديگر به ازاي آماده‌سازي مشخص، تناژ استخراجي بالاتري به دست مي‌آيد.

براي آماده‌سازي كارگاه  استخراج روش جبهه كار طولاني راهروهايي در داخل ماده معدني حفر مي‌شود و از اين راهروها، راهروهاي پهنه‌اي به صورت متعامد منشعب مي‌شوند وبدين ترتيب كانسار به تعدادي بلوك تقسيم مي‌شود. هر يك از اين بلوك‌هاي استخراجي، پهنه ناميده مي‌شود كه جهت استخراج در يك مرحله در نظر گرفته شده است. بنابراين پهنه از سمت پيشروي داراي ابعاد زيادتري است. پهنه‌ها اصولاً به يك مستطيل شباهت دارد كه بعد از سوم آن به ضخامت لايه كه معولاً ۱ تا۳ متر تغيير مي‌كند، محدود شده است.

           نحوه استخراج

پس از ايجاد پهنه استخراجي، استخراج با كندن برش‌هاي كم عرض به صورت پيشرو و يا پسرو انجام مي‌شود. براي كندن ماده معدني ممكن است از پيكور، چالزني و آتشكاري و يا ماشين‌هاي زغال‌ كن استفاده شود. مواد كنده شده بر روي ناو مجاور جبهه كار ريخته شده و توسط آن به نقاله اصلي در تونل حمل و نقل منتقل مي‌شود. در سيستم‌هاي مكانيزه حمل و نقل در داخل كارگاه  استخراج توسط ناور زنجيري و يا ناوهاي AFC انجام مي‌شود . سقف نزديك جبهه كار (Face) به وسيله پايه‌هاي چوبي، تك پايه‌هاي فلزي ، پايه‌هاي اصطكاكي، جك‌هاي هيدروليك و يا توسط وسايل نگهداري قابل انعطاف قدرتي كه توان تحمل بار زيادي دارند و از پايه و سپر تشكيل شده‌اند، نگهداري مي‌شود. با پيشروي جبهه كار، ناو مخصوص جبهه كار و تجهيزات نگهداري با يك برنامه معين به سمت جلو حركت مي‌كنند و به سنگي‌هاي سقف در پشت تجهيزات نگهداري، امكان تخريب داده مي‌شود. تخريب باعث مي‌شود كه از فشار زياد ناشي از وزن طبقات بر روي وسايل نگهداري كاسته شود. لذا از انهدام وسايل نگهداري جلوگيري خواهد شد. منطقه تخريب شده را فضاي تخريب مي نامند.

 

به خاطر تهويه حفر دو راهرو الزامي است. هوا و تجهيزات از يك راهرو وارد و از راهرو ديگر هواي كثيف و مواد معدني استخراج شده خارج مي‌شود. معمولاً راهروي كه مواد معدني از آن خارج مي‌شود راهرو اصلي و راهرويي كه هواي تازه از آن وارد مي‌شود راهرو فرعي ناميده مي‌شود.

در زیر نقشه هایی از کارگاه های استخراجی طراحی شده و همچنین شبکه تهویه معدن قرار داده شده که به فهم توضیحات بالا کمک می کند.

نقشه کلی معدن پروده ۱

نقشه تهویه معدن پروده ۱

4 comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *